Technology Staff

Administration Building

To reach a member of the IT staff in the administration building, call 540-662-3889 and dial their extension.

Name  Title Extension
Rob Yost Director of Information Technology 88164
Glenn Moreland Assistant Director of Instructional Technology 88140
Ken Melnikoff Assistant Director of Technology Services 88187
 
Support Services
Tiffany Maiorana Secretary, IT Department 88224
Winter Brooks Secretary, Media & Technology 88150
 
Information Technology
Keith Kilmer Supervisor of Network Engineers 88161
Mike Prosise Network Engineer 88248
Eric Braithwaite Network Engineer 88186
Dellea Underwood Network Engineer 88184
Ann Snapp Software Support Specialist 88171
Sue Daniels Software Support Specialist 88256
Corinna Proko Software Support Specialist 88231
Jill Davis Software Support Specialist 88199
Debbie Orndorff System Support Specialist 88165
Sheri Spradlin System Support Specialist 88211
Dora Bowman Information Systems Analyst 88243
Bill Good Information Systems Analyst 88244
Rondey Bryant Computer Technician 88157
 
Media Production & Audio Visual Services
Tim Farris Audio Visual Specialist 88180
Jeff Conrad Audio Visual Specialist 88119
Chris Livingston Media Technician (Audio Visual) 88240
Nancy VanGorden Media Technician (Publications) 88194
 
Technology Training
Steve Ritenour Technology Training Specialist 88123
 
Technology Resources
Rod Carnill Supervisor of ITRTs 88196
Thea Clark Elementary Instructional Technology Resource Teacher 88132
Bradley Comstock Elementary Instructional Technology Resource Teacher 88195
Dana Dembeck Elementary Instructional Technology Resource Teacher 88238
Jennifer Arey Elementary Instructional Technology Resource Teacher 88254
Amy Newcome Elementary Instructional Technology Resource Teacher 88253
 
Network Specialists & Computer Technicians
Greg MacGregor Network Specialist - Elementary 88197
Jennifer Huddleston Network Specialist - Elementary 88241
Janie Fraley Computer Technician - Elementary 88203
 
Records Management
Kimberly Salyers Records & Documents Specialist 65102

Admiral Richard E. Byrd Middle School

Name Title Phone #
Jennifer Hendrick Middle School Instructional Technology Resource Teacher 540-662-0500
Kenneth Banks Network Specialist 540-662-0500
Rob Kilmer Computer Technician 540-662-0500

Frederick County Middle School

Name Title Phone #
Debbie Martin Middle School Instructional Technology Resource Teacher 540-667-2392
Rob Davies Network Specialist 540-667-7500
Tari Lloyd Computer Technician 540-667-7500

James Wood Middle School

Name Title Phone #
David Campbell Middle School Instructional Technology Resource Teacher 540-667-7500
Rob Davies Network Specialist 540-667-7500
Tari Lloyd Computer Technician 540-667-7500

Robert E. Aylor Middle School

Name Title Phone #
Sandra Bailey Middle School Instructional Technology Resource Teacher 540-869-3736
Kenneth Banks Network Specialist 540-662-0500
Rob Kilmer Computer Technician 540-662-0500

James Wood High School

Name Title Phone #
Chad Fisher High School Instructional Technology Resource Teacher 540-667-5226
Tim Rupp Network Specialist 540-667-5226
Chad Foreman Computer Technician 540-667-5226

Millbrook High School

Name Title Phone #
Elizabeth Thomas High School Instructional Technology Resource Teacher 540-545-2800
Kris Carty Network Specialist 540-545-2800
Tim Feltner Computer Technician 540-545-2800

Sherando High School

Name Title Phone #
Tom Grim High School Instructional Technology Resource Teacher 540-869-0060
Keith Hawkins Network Specialist 540-869-0060
Chris Lilly Computer Technician 540-869-0060

Dowell J. Howard Center & NREP

Name Title Phone #
Nelson Jones Network Specialist 540-662-8997